Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich

Nasza mapa


stale rośnie, co baaardzo nas cieszy :)

My także mamy sporo miejsc do polecenia naszym czytelnikom, ale najpierw dajemy Wam szansę by pokazać, co najbardziej interesuje Was i Wasze maluchy. 
W końcu ta mapa ma być naszym wspólnym dziełem :)

Dziś jednak z ogromną przyjemnością zabiorę Was na krótką wycieczkę w jedno bardzo niezwykłe miejsce. Jest to muzeum, ale zupełnie inne od tych, które znamy.
Nie ma tu oszklonych gablot ani eksponatów umieszczonych za linką, której pod żadnym pozorem nie można przekraczać. Jest za to całe mnóstwo ruszających się lalek!

Nie bedę Was dłużej trzymać w niepewności. Mówię o 

To muzeum nie jest bardzo znane, zresztą Sromów to bardzo malutka miejscowość tuż obok Łowicza w województwie łódzkim. Sami trafiliśmy na nie zupełnie przypadkiem, ale po odwiedzeniu tego miejsca, żałujemy, że tak niewiele osób o nim wie. 
 
Muzeum podzielone jest na 4 pawilony, w czym pierwszy powstał już w 1972 roku!
Zatem podczas zwiedzania mamy okazje podziwiać ponad 600 figurek z czego zdecydowana większość to figurki ruchome. 
 
Powiem Wam, że zwiedzanie tego miejsca to ogromna przyjemność zarówno dla dużych jak i małych. Wszystkie postacie skupione są bowiem w tematycznych scenkach, które przy odpowiedniej muzyce poruszają się tworząc ciekawe przedstawienie. My byliśmy w muzeum gdy Alicja miała nie całe trzy latka. Mała była zachwycona! Na pewno mniej była zainteresowana tym co mówiła Pani przewodnik, ale przy każdym uruchomieniu danej scenki moje dziecko zamieniało się w słup soli i podziwiało każdy szczegół przedstawienia. A naprawdę jest co podziwiać. Niektóre lalki są wielkości dorosłego człowieka, inne przypominają zabawki dla dziecka. Ale wszystkie to po prostu piękne rękodzieło, które zachwyca zarówno dbałością o szczegóły jak i pomysłowością.


Wśród wielu ciekawych scenek możemy wyróżnić np: cztery pory roku na wsi, łowickie wesele czy procesję Bożego Ciała.


Oprócz wspomnianych wcześniej figurek w skansenie możemy podziwiać także liczne płaskorzeźby, haftowane obrazki, obrazy olejne, wycinanki, łowickie pająki a także stare meble, zaprzęgi konne, uprzęże konne itp.


 Jak sami widzicie, to bardzo nietypowe muzeum. Jestem pewna, że zarówno Wy jak i Wasze maluchy będziecie zachwyceni. Dodam także, że tuż przed wejściem oprócz pierwszych dużych figur stoi makieta przedstawiająca łowiczanke, więc wszystkie małe i duże dziewczyny mogą sobie zrobić ciekawą fotkę ;) 
A po zwiedzaniu jest możliwość kupienia ciekawej ręcznie wykonanej pamiątki :)

POLECAM!

6 komentarzy:

 1. No popatrz, nigdy nie słyszałam,a to muzeum jest faktycznie inne niż wszystkie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. dzięki za informacje...nawet nie wiedziałam, że jest takie muzeum - wygląda super! ja polecam też Muzeum Dobranocek w Rzeszowie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Muzeum godne polecenia. A znajduje się w województwie łódzkim:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha, fakt. Bardzo przepraszam! Dla mnie te strony to wciąż mazowieckie i stale się mylę :) Już poprawiam :)

   Dziękuję za czujność ;)

   Usuń
 4. Moje okolice, więc jestem zorientowana:) Mekka wycieczek szkolnych i przedszkolnych.
  Równie godny polecenia jest pałac Radziwiłłów w Nieborowie i piękny park w stylu angielskim w Arkadii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Byłam wielokrotnie w Nieborowie i Arkadii :) Bardzo lubię te miejsca. Może kiedyś wspomnę o nich na Babylandi. Najwyraźniej jesteśmy z tych samych okolic :)

   Usuń

UWAGA!!!
Komentarz nic nie kosztuje :P Skusisz się?? :)