Ogrodzieniec

Nasza mapa z ciekawymi miejscami w Polsce wciąż rośnie. 
Znajdziecie ją klikając na poniższy banerek :)

 My również mamy sporo miejsc do polecenia, lecz najpierw dajemy szansę naszym czytelnikom. 

Dziś jednak chciałabym zabrać was do zamku.

To miejsce należy do słynnego szlaku Orlich Gniazd i trzeba przyznać, że jest najbardziej imponujące spośród wszystkich zamków Jury Krakowska-Częstochowskiej.
Nam od razu udzielił się ten klimat starych tajemniczych zamczysk, a że jeszcze trafiliśmy na dzień, w którym na zamku organizowany był Turniej Rycerski to już w ogóle!


Na samym początku przywitało nas całe mnóstwo stoisk z rękodziełem. Nie będę tu wyliczać, co można znaleźć pośród licznych namiotów i drewnianych stolików, bo z całą pewnością co roku asortyment się zmienia. Ale fajne było to, że tego miejsca nie szpeciły żadne plastikowe bibeloty ani inne pierdółki. Nie było kolorowych balonów unoszących się w powietrzu ani waty cukrowej. Były za to ogniska z kiełbaską, gliniane ćwierkające ptaszki, drewniane figurki, i lalki. Nie zabrakło lnianych strojów i serwet, mosiężnych figur i dekoracji do domu. Można było samemu wybić monetę okolicznościową lub wziąć udział w kuciu podkowy na szczęście. Wszędzie otaczało nas drewno, płótno, metal, słona, wełna... ech... uwielbiam takie klimaty! Normalnie jak powrót do przeszłości!

A potem było zwiedzanie ruin. Przyzna, szczerze, że choć z zamku nie zachowało się wiele to i tal było gdzie chodzić i co podziwiać. Ruiny są naprawdę duże, mają mnóstwo zakamarków i pomieszczeń.

Można zwiedzić
 • Muzeum Zamkowe. Umieszczone jest ono w tzw. lamusie, pod salą kredencerską, przy zejściu do Kurzej Stopy. Znajdują się w nim makiety zamku - z czasów jego świetności i stanu obecnego, fotogramy z planu „Zemsty” Andrzeja Wajdy oraz znaleziska archeologiczne z zamku i okolic Góry Birów w Podzamczu. Dodatkowo zwiedzający mogą zobaczyć film obrazujący codzienne życie na Zamku Ogrodzienieckim w czasach kiedy był magnacką rezydencją - "Wirtualny Zamek".
 • Salę tortur - zwaną również Katownią Warszyckiego, zlokalizowana na terenie przedzamcza Zamku Ogrodzienieckiego. Jest to wystawa dawnych narzędzi tortur i technik katowskich. Znajdą się tu, takie machiny jak: Krzesło Czarownic, Hiszpański But, Garota, Kołyska Judasza, czy Żelazna Dziewica.
 • Galerię w Kurzej Stopie - gdzie zobaczymy obrazy z życia i kultury dworskiej w epoce Grunwaldu.
 
Na zamku organizowane są takę liczne atrakcje jak 
 • Wakacje z duchami - w każdy wakacyjny piątek po zmroku (lipiec-sierpień)*
 • Turnieje rycerskie - organizowane w niedziele i dni świąteczne (maj-czerwiec)*
A cena wcale nie jest wygórowana bo tylko 9zł, ulgowy 7zł.*

Gorąco polecam!

* informacje pochodzą ze strony  http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/

2 komentarze:

 1. Ogrodzieniec... Piękna sprawa, byliśmy kilka miesięcy temu, jakoś chyba w maju. Ruiny są niesamowite, dużo miejsc do zwiedzania, chociaż trzeba się nieźle nachodzić no i nie zawsze z wózkiem da radę wszędzie wejść, w takich sytuacjach polecam chustę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcia można również obejrzeć u nas ;D

   Usuń

UWAGA!!!
Komentarz nic nie kosztuje :P Skusisz się?? :)