Koncentracja 1 i 2 - Akademia Umysłu

Po zabawie z programami Akademii Umysłu - "Pamięć" 1 i 2, byłam strasznie ciekawa kolejnych.
Ok, pamięć można ćwiczyć. Ale koncentrację? Jak?
Czas najwyższy się przekonać!

I tak ponownie sięgnęłam po programy

http://www.akademia-umyslu.pl/
A jakże! Bo przecież nigdzie więcej nie znajdę tego typu ćwiczeń podanych w tak ciekawy sposób.
Przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo :)


    
Instalacja - jak zwykle - to po prostu bułka z masłem. Moja córka sama by sobie z tym poradziła, gdybym tylko jej na to pozwoliła. Bo nawet nie umiejąc czytać spokojnie można go zainstalować. Wystarczy zaufać intuicji :)

Zalecane wymagania sprzętowe:

System: Windows 2000/XP/Vista/7;
Procesor: 1.5 GHz;
RAM: 1GB,
Wolne miejsce na dysku: 100MB;
Karta graficzna: 256 MB;
Karta dżwiękowa: zgodna z DirectX9;
Inne: Napęd DVD, Flash Player 10

Tym razem grafika absolutnie mnie nie zaskoczyła. A przynajmniej nie w sensie negatywnym. Podejrzewałam, że Koncentracja 1 będzie przypominać pod względem graficznym Pamięć 1 i tak też jest. Jednak muszę przyznać, że tym razem absolutnie nie działała na mnie dołująco. Może to ten niebieski kolor na to wpłynął? A może po prostu po tak długim obcowaniu z Pamięcią 1 przyzwyczaiłam się do tego stylu? Nie mam pojęcia, ale tak czy inaczej naprawdę bardzo dobrze się czułam w tym programie :)

I znów najpierw zabawa z ustawieniami. Kolor tła, lub odpowiednio dopasowana draperia na pewno sprawi, że będzie nam się łatwiej skupić na poszczególnych zadaniach. A przecież właśnie o to chodzi. Ja oczywiście preferuje sam program, bez zbędnych ozdób wokół i na szczęście taka opcja także się tu znajduje. Potem ustawiamy odpowiednią głośność muzyki i efektów, i zaczynamy zabawę.


Ćwiczeń jest 15. Każde inne. Na początek gra w kości, czyli trening szybkiego liczenia oczek na kilku kostkach na raz. A na poziomie nieco trudniejszym nie tylko oczka, ale również ilość tych kostek. Fajna zabawa. Sporo czasu spędziłam nad tym ćwiczeniem i wcale mi się nie nudziło. Za to z minuty na minutę sama dostrzegałam różnicę. Szło mi naprawdę coraz lepiej :) Potem układanka z 15 elementów, w której nawiasem mówiąc jestem beznadziejna. I znów trochę liczenia - czyli zliczanie cyfr na tablicy rejestracyjnej samochodu. Po zabawach z kostkami - rejestracje już nie były dla mnie trudne ;)

Oczywiście nie tylko liczeniem zajmujemy się w grach programu Koncentracja 1. Jest tu także zabawa w spostrzegawczość, gdy musimy zapamiętać ile jakich literek wysypało nam się na ekranie, by potem wypisać je wszystkie w porządku alfabetycznym, ale od końca. Albo liczenie w ilu miejscach linie przecięły się pod kątem ostrym, rozwartym i prostym oraz wiele innych. 

Jednak i tak największym hitem u mnie jest Kombinator. Pamiętam, że kiedyś miałam taką zabawkę z plastiku i zazwyczaj ogrywałam w to mojego brata. Oj, wspomnienia wróciły... Nie rozstawałam się z tą grą na krok. Zresztą teraz po latach też świetnie się przy niej bawię. Mąż siłą musiał mnie odrywać od komputera. Bo ja mogłabym tak cały dzień!

No ale skoro do grafiki nie mogę się tu przyczepić, to znalazłam sobie inną ofiarę ;) Coś co mnie irytowało już troszkę i przy Pamięci 1. Mam na myśli suwak, który służy do przewijania listy gier umieszczonych w programie. Może ja po prostu jestem gapa, ale mnie on nie zawsze chce działać i strasznie mnie to złości :)

A  teraz tradycyjnie mały pokaz możliwości Akademii Umysłu - Koncentracja 1 i moich umiejętności ;)


Jak się już pewnie domyślacie - zainstalowanie jej to góra 2-3 minuty. W zasadzie mogłabym już o tym nie pisać, ale tradycji musi stać się zadość. No i jeszcze to co najważniejsze. Czyli:

Zalecane wymagania sprzętowe:
System: Windows 2000/XP/Vista/7;
Procesor: 1.5 GHz;
RAM: 1GB,
Wolne miejsce na dysku: 100MB;
Karta graficzna: 256 MB;
Karta dżwiękowa: zgodna z DirectX9;
Inne: Napęd DVD, Flash Player 10

,żeby potem nie było żadnej niemiłej niespodzianki ;)

A skoro Koncentracja 1 przypominała Pamięć 1, to co z Koncentracją 2? Dokładnie tak. W końcu porządek musi być. Zatem znów zasiadamy przy znanym nam już z programu Pamięć 2 biureczku, wpisujemy na kartce papieru swoje imię i możemy zacząć działać. Ustawienia - zabawa suwaczkami, wybór asystenta, kursora, draperii itp. Kombinacji znajdziemy tu wiele zatem spokojnie dobierzemy to co nam najbardziej odpowiada. No i oczywiście wszystko możemy sobie pozmieniać w trakcie zabawy, bez potrzeby wylogowywania się. To naprawdę ogromna zaleta i sama z niej skorzystałam wyłączając w między czasie asystenta. Bo choć na początku ta opcja wydawała mi się bardzo ciekawa to po setnym "Fe, fe fenomenalnie!" dostawałam bólu brzucha ;) Ale spokojnie - to żadna wada tego programu. Bo gdy nas nasz wirtualny przyjaciel zirytuje dosłownie trzema kliknięciami się go pozbywamy i działamy dalej :) Miodzio!


A teraz ćwiczenia. Czyli 16 sposobów na trenowanie swojej koncentracji. Tutaj nie znajdziemy już suwaczka do przesuwania listy zabaw, więc nie ma mnie co denerwować, a same ćwiczenia według mnie są rewelacyjne. Możemy poćwiczyć spostrzegawczość rozplątując nitki, umiejętność analizowania - tworząc witraże lub grając w obracanie cyfr. Trenować logiczne myślenie dzięki tworzeniu cyfrowego muru, lub umiejętność planowania grając w port lotniczy.


A czy tutaj także mam swoich zdecydowanych faworytów? Hm... nie wiem. Poza rozplątywaniem nitki, o którym wspominałam wyżej uwielbiam także grać w pocięty kwadrat, działania arytmetyczne, dopasuj kształt lub gorączkę złota. Choć w sumie paleta kolorów też jest fajna... i historyjki... hm... nie umiem się zdecydować.


Chyba wszystkie te zabawy są naprawdę fajne. Przynajmniej mnie szalenie się podobają. I albo są one sporo łatwiejsze od tych, która znajdziemy w programach Pamięć 1 i 2 (co chyba mało prawdopodobne), albo właśnie zauważam efekty mojej pracy z poprzednimi programami. A to całkiem możliwe, bo tak mi się to całe trenowanie pamięci spodobało, że spędzam na tym zajęciu każdą wolną chwilę :) Oczywiście moja Alicja także troszkę testowała ten program. Jej ulubionymi zabawami są: "Pod mikroskopem" oraz "Nie strać z oczu". Moje dziecko bawiło się przy tych grach rewelacyjnie, a ja razem z nią. Szkoda, ze filmik nam nie chce działać, bo chętnie bym Wam pokazała jak było wesoło!


Ale możecie obejrzeć sobie krótki filmik o samym programie z kilkoma przykładowymi grami :)


Koniecznie muszę jeszcze wspomnieć o czymś co uważam za sporą zaletę tych programów (zarówno Koncentracji 1 i 2 jak i Pamięci 1 i 2), a co pominęłam przy poprzedniej recenzji. Mam na myśli fakt, że poza trzema stopniami trudności: łatwym, średnim i trudnym - możemy także skorzystać z jeszcze dwóch opcji. A jest nim Tryb nauki, w którym program sam ocenia nasze postępy i je analizuje. A następnie sam dobiera intensywność i trudność ćwiczeń, by delikatnie i jednocześnie systematycznie podnosić nam poprzeczkę. Drugą opcją jest poziom Użytkownika. Tutaj to my sami mamy wpływ na bardzo wiele czynników. Możemy każdą z gier dostosować do naszych potrzeb zarówno pod względem wizualnym jak i poziomem trudności. Niektóre opcje związane z wyglądem gry jest dostępna również w normalnym trybie ćwiczeń, jednak pełen wachlarz opcji odblokowuje nam dopiero ten tryb. To również całkiem fajna zabawa. Ale zamiast Wam to opisywać, po prostu wam te możliwości pokażę na kilku przykładach :)

Programy Akademii Umysłu - Koncentracja 1 i 2 są naprawdę bardzo fajne. Tak szczerze mówiąc, to nawet się tego nie spodziewałam. Myślałam, ze skoro są to programy dla dorosłych i w dodatku posiadają tak strasznie mądre tytuły to będą nudne i nieciekawe. Tym czasem każda z gier zawarta na płytach oprócz tego, że trenuje nasz umysł, to dodatkowo stanowi fantastyczną rozrywkę. Ja w zasadzie nie bardzo mam do czego się przyczepić. Bo wady, które Wam tu czasem wypisuje to jedynie kropla w morzu zalet. Naprawdę fajnie, ze ktoś o czymś takim pomyślał :)

ZALETY:
- możliwość gry bez płyty w stacji dysków,
- niewielkie wymagania sprzętowe,
- szybka i łatwa instalacja,
- łatwa, intuicyjna obsługa,
- bardzo ładna grafika,
- duża różnorodność gier,
- możliwość dostosowywania wyglądu oraz głośności muzyki i efektów dźwiękowych,
- możliwość dostosowywania wyglądu i tym podobnych opcji nawet podczas zabawy bez wylogowywania się,
- możliwość dostosowywania stopnia trudności gier do własnych potrzeb,
- możliwość ustawienia indywidualnego poziomu trudności ćwiczeń oraz szeregu innych opcji,
- tryb nauki, w którym program sam analizuje nasze postępy i dostosowuje nam poziom trudności gier,
- program ćwiczy naszą pamięć, koncentrację, spostrzegawczość, zdolność rozwiązywanie problemów, zdolności planowania, analizowania i syntetyzowania bodźców, logiczne myślenie, szybkie liczenie, itp,.
- cena,  
WADY:
- suwak do przewijania listy ćwiczeń (KONCENTRACJA 1),
- niewielki chochlik wdarł się do części 2 programu Koncentracja. Nie ma on wielkiego znaczenia zarówno na zabawę jak i naukę, ale jest. Jednak jestem pewna, że wkrótce zniknie :)

Cena: 29,90 zł (za każdy program) Dostępne: >>TUTAJ<<

Przypominam o pakietach programów edukacyjnych przygotowanych specjalnie dla szkół i przedszkoli. Warto się nimi zainteresować :)

  Pakiety Akademia Umysłu JUNIOR EDU oraz Akademia Umysłu Uczeń EDU zawierają całe bogactwo gotowych materiałów, m.in.: multimedialne gry edukacyjne, scenariusze zajęć oraz nagrody dla uczniów. Stanowi doskonałą propozycję i źródło inspiracji dla nauczycieli i osób odpowiedzialnych za organizowanie zajęć dla dzieci zarówno w szkole, jak na zajęciach pozalekcyjnych. Podczas zajęć uczniowie ćwiczą pamięć i koncentrację, a przy tym świetnie się bawią.

Zapraszam Was na:
www.akademia-umyslu.edu.pl
oraz na YT :)
Akademia Umysłu JUNIOR EDU
http://www.youtube.com/watch?v=Nhifv7mLxwg
Akademia Umysłu Uczeń EDU
http://www.youtube.com/watch?v=u-CBWI3b2AQ 

2 komentarze:

  1. Super, że Wam się podobają:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Selank wyróżnia się bardzo skutecznym działaniem przeciwlękowym. Wyraźnie poprawia proces zapamiętywania i uczenia się. Sprzyja lepszej pamięci, ale również wzmacnia odporność całego organizmu. Dowiedz się więcej wchodząc na stronę!

    OdpowiedzUsuń

UWAGA!!!
Komentarz nic nie kosztuje :P Skusisz się?? :)