Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla dziecka?


SPRAWDŹ!!!
1/. Czy jest podana nazwa i adres producenta lub importera, aby wiadomo było, u kogo interweniować w razie problemów.
2/. Czy jest informacja o przeznaczeniu zabawki (np. „model do składania”), oraz dla jakiej grupy wiekowej są przeznaczone lub zalecany nadzór osoby dorosłej.
2/. Czy są zrozumiałe zasady montażu oraz konserwacji, niezbędne zwłaszcza w przypadku zabawek do zawieszania (np. huśtawka) lub przemieszczania się (np. hulajnoga). Sprawdź czy instrukcja jest w języku polskim!
3/. Czy zabawka nie zawiera zbyt małych elementów, które mogłyby zostać połknięte przez dziecko.
4/. Czy wszystkie elementy są ze sobą dobrze połączone.
5/. Czy krawędzie nie są ostre.
6/. Czy nie ma szpiczastych elementów, którymi dziecko mogłoby zrobić sobie krzywdę.
7/. Czy sznurek (jeżeli występuje) jest wystarczająco krótki, tak żeby maluch nie mógł przez przypadek zapętlić go wokół szyi.
8/. Czy hałas emitowany przez zabawkę nie jest za duży i nie grozi uszkodzeniem słuchu.
9/. W przypadku strzelających rzeczy, takich jak pistolety, łuki, itp.- czy pociski nie wylatują z siłą, mogącą zagrażać zdrowiu.
10/. Czy zapach zabawki nie jest zbyt intensywny lub drażniący (od kiedy większość zabawek trafia do Polski z Chin, ma to szczególne znaczenie. Niejednokrotnie zdarzało się bowiem, że rzeczy wyprodukowane w Państwie Środka zawierały w sobie toksyczne substancje.)

CZYTAJ SKŁAD CHEMICZNY!
Substancje szkodliwe to m. in.
  • formaldehydy,
  • barwniki azowe,
  • policykliczne węglowodory aromatyczne (PAK),
  • ftalany.
 Mogą one stwarzać zagrożenie w kontakcie z oczami, śluzówka lub skórą dziecka.


OZNACZENIA GRAFICZNE
Niektóre zabawki, szczególnie te przeznaczone dla najmłodszych, posiadają atesty lub certyfikaty renomowanych instytucji, co oznacza, że zostały przetestowane przez specjalistów. Dodatkowe certyfikaty m.in. Instytutu Matki i Dziecka dają większą pewność, że zabawka ta jest dla dziecka bezpieczna.

Produkt spełnia wszystkie normy określone przez Unię Europejską. Jest to w tej chwili jedyne obowiązkowe oznaczenie świadczące o bezpieczeństwie zabawki. Inne certyfikaty, podawane wcześniej przez producentów lub importerów, nie są obecnie konieczne.
Zabawka nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej trzech lat. Czasami dodawana jest informacja tekstowa: „Zabawka nie jest odpowiednia dla dzieci poniżej trzeciego roku życia ze względu na możliwość zadławienia się małymi elementami”.
Zabawka przeznaczona dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Wiek młodszych dzieci może być również podawany w miesiącach.
Znak „zielony punkt” świadczy o systemie opłat licencyjnych, ponoszonych przez producenta współpracującego z organizacjami odzysku odpadów. W praktyce oznacza to, że opakowanie nadaje się na surowiec wtórny.
W opakowaniu wykorzystano surowce wtórne. Jeśli jest cyfra w środku, np. 20%, oznacza ona ilość procentową użytych surowców wtórnych.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

UWAGA!!!
Komentarz nic nie kosztuje :P Skusisz się?? :)