Akademia Umysłu - Szybkie czytanie 1 i 2

Pisałam Wam już o wszystkich częściach Akademii Umysłu Junior (wiosna, lato, jesień i zima). 
A także sięgnęłam po te skierowane dla dorosłych i młodzieży, czyli Pamięć 1 i 2 oraz Koncentracja 1 i 2. Ale oczywiście jak się już domyślacie, to jeszcze nie wszystko. W ofercie

http://www.akademia-umyslu.pl/
znajdziemy jeszcze małe co nieco dla prawdziwych moli książkowych, którym czasu na czytanie wiecznie brakuje, za to lista interesujących je książek stale rośnie. 

Są to programy - Szybkie czytanie 1 i 2, które jako godna przedstawicielka ów moli zostawiłam sobie na tak zwany deserek ;)


Znacie mnie już pewnie na tyle, że wiecie jak uwielbiam czytać książki.  W zasadzie nie rozstaję się z nimi na krok. Czytam w domu podczas pichcenia, podczas sprzątania czy kąpieli. Czytam na poczekalni w różnego rodzaju instytucjach dzięki czemu nigdy mnie nie irytują długie kolejki. Czytam nawet w samochodzie o każdej porze dnia i nocy dzięki Świętemu Mikołajowi, który w zeszłym roku sprezentował mi mini lampeczkę do czytania książek. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie fakt, że ile bym czasu nie spędzała przy książce to i tak jest go za mało, by przeczytać wszystko to co bym chciała. Jaki z tego wniosek? Czytam za wolno!

I z tego właśnie powodu postanowiłam przetestować także te programy. Skoro mają one na celu nauczyć nas szybkiego czytania, to ja jestem jak najbardziej za. A poza tym od dawna zżerała mnie ciekawość, na czym one polegają. Jak wyglądają gry, dzięki którym nauczymy się szybko czytać?

Jeśli jesteście ciekawi to ja zaraz wszystko Wam opowiem.
Ponieważ, oba te programy mają ze sobą wiele wspólnego najpierw wiadomości ogólne:
Podobnie jak we wszystkich poprzednich programach Akademii Umysłu z jakimi dotąd miałam do czynienia - instalacja to dosłownie bułka z masłem. Parę kliknięć i gotowe. A żeby z  nich skorzystać  nie musimy mieć jakiegoś super sprzętu. Wystarczy tylko:
System: Windows 2000/XP/Vista/7;
Procesor: 1.5 GHz;
RAM: 1GB,
Wolne miejsce na dysku: 100MB;
Karta graficzna: 256 MB;
Karta dżwiękowa: zgodna z DirectX9;
Inne: Napęd DVD, Flash Player 10

I możemy działać. 
Wiem, że się powtarzam, ale możliwe, że nie każdy czytał moje poprzednie recenzje, wiec koniecznie muszę wspomnieć o zaletach tych programów. Czyli:
-  intuicyjny interfejs, który nie sprawia kłopotów nawet zupełnemu amatorowi komputerów,
- możliwość dostosowania programu do własnych potrzeb (muzyka, efekty, draperia itp.)
- 10 poziomów trudności oraz tryb nauki i tryb użytkownika,
- nieograniczona ilość użytkowników,
- różnorodność  gier i zabaw.
To tak w telegraficznym skrócie. A teraz czas na więcej szczegółów.

SZYBKIE CZYTANIE 1

Szata graficzna oczywiście przypomina nam Pamięć 1 oraz Koncentrację 1. W zasadzie różni się ona wyłącznie kolorystyką. A ja jestem przykładem tego, ze do wszystkiego człowiek może się przyzwyczaić. Bo nie tylko mi ta grafika nie przeszkadza, ale również zaczęła się podobać :)
Najważniejsze przecież są ćwiczenia, a na nie absolutnie narzekać nie mogę. Poruszanie się po programie jest banalnie łatwe. Zarówno ustawienia ja i uruchamianie poszczególnych gier nie sprawia żadnego kłopotu. Zresztą chcąc zakończyć zabawę również wystarczy tylko kliknięcie. Myślę, że nawet osoba, która siada przy komputerze jedynie od święta do święta w mig złapie o co chodzi, bez większego tłumaczenia. To uważam za ogromny plus, tym bardziej, że ostatnio tymi programami zainteresowała się moja mama, która na komputerze potrafi jedynie włączyć Tetris, a gdy tylko pojawi się coś czego dotąd nie widziała - ucieka w popłochu. Teraz odważnie zasiada do komputera i bawi się programami Akademii Umysłu bez najmniejszych kłopotów. Chociaż nie, jeden kłopot jest. Nie możemy jej potem od niego odkleić ;)


Ćwiczeń zawartych na tej płycie jest 11. Oczywiście każde z nich jest zupełnie inne dzięki czemu nudzić z pewnością się nie będziemy. A jak możemy ćwiczyć szybkie czytanie? No właśnie... już Wam zdradzam.


Ćwiczenia zawarte w programie mają na celu przyzwyczaić nas do większej koncentracji podczas tej czynności, do skupienia się na tekście, a nie błądzeniu myślami gdziekolwiek. Poza tym musimy nauczyć się widzieć więcej, tzn. tak by nasze pole widzenia nie skupiało się na jednym wyrazie lecz na znacznie większym obszarze. Warto też zwiększyć swój zasób słów lub nauczyć się przewidywania, czyli odgadywania po kilku pierwszych literkach jakie słowo one tworzą. Dla mnie na początku to wszystko brzmiało trochę kosmicznie, ale jak się okazuje - to wszystko jest możliwe.


Aby się tego wszystkiego nauczyć twórcy tych programów stworzyli zabawy, w których mamy za danie czytać różnego rodzaju teksty, słowa lub zlepek liter, ale w przeróżny sposób. Czasem musimy skupić się wyłącznie na jakimś punkcie obejmując wzrokiem cały czytany obszar. Innym razem podczas czytania czeka nas sporo przeszkód. Puste plamy, brak znaków interpunkcyjnych i spacji lub widoczna jest tylko połowa tekstu. Te zabawy wymagają od nas dużego skupienia i cierpliwości, ale działają! Sprawdziłam je na sobie i już widzę zmiany. Ale przede mną jeszcze duuuużo pracy. Na razie mam często kłopot z ogarnięciem poziomu łatwego, a co będzie z kolejnymi. Tym bardziej, że poprzeczka rośnie dość szybko i przyznam szczerze, że podziwiam osoby, które radzą sobie na tym najtrudniejszym poziomem. Zobaczcie sobie sami, jaka różnica jest pomiędzy nimi!

Poziom łatwy i trudny
Poziom łatwy i trudny
Poziom łatwy, średni i trudny

SZYBKIE CZYTANIE 2

Z pewnością nie będzie dla Was wielką niespodzianką jak napiszę, że szata graficzna tejże gry przypomina Pamięć 2 i Koncentrację 2, prawda? Bo dokładnie tak jest. Zatem wiecie już jakie funkcje ten program posiada, jak można go dostosować do własnych potrzeb itp. Jest tu więcej ustawień niż w pierwszej części, ale to nie zmienia faktu, że podobnie jak poprzednio, poruszanie się po tym programie jest równie łatwe. Nie trzeba się go specjalnie uczyć. Wystarczy się rozejrzeć i już wszystko jest jasne. Możecie mi wierzyć na słowo.  No i oczywiście jak już wiecie według  mnie taka grafika to bardzo pozytywna zmiana, gdyż w ten sposób zachęca do zabawy także młodzież. Gdy spędzałam czas nad częścią pierwszą nikt nie zwracał na mnie uwagi, ale gdy zaczęłam zabawę z częścią drugą - moja dwunastoletnia bratanica już nade mną stała i zerkała w monitor. No i oczywiście nie obeszło się bez słynnego: "Mogę i ja spróbować?". No proszę, a do czytania lektur to ją trzeba siłą zaganiać ;)


Szybkie czytanie 2 to znacznie więcej ćwiczeń, bo tu znajdziemy ich aż 16. I oczywiście każdy z nich jest inny więc znów czeka nas kilka godzin ciekawej zabawy i zero nudy. Ale tym razem mam dla was jeszcze jedną wiadomość. W tej części twórcy tych programów skupiają się nie tylko na samym przyspieszeniu tempa odczytywanego przez nas tekstu, ale również na umiejętności zrozumienia zawartej wewnątrz treści. Tak więc za pomocą tego programu trenujemy nie tylko czytanie w szybszym tempie, ale także analizowanie tekstu, selekcji informacji zawartych w tekście itp.


A teraz jak to wszystko wygląda w praktyce. Otóż każda z gier zawartych w programie ma inne zadanie do spełnienia. Na przykład odczytując kolejno litery połączone liniami trenujemy koncentrację, czytając tekst poprzez skupianie się na czerwonych kropeczkach między linijkami eliminuje w nas nawyk skupiania się na poszczególnych wyrazach w tekście, a gdy skupiamy się wyłącznie na linii biegnącej z góry na dół w tekście poszerzamy nasze pole widzenia oraz kontrolujemy kierunek prowadzenia wzroku. Bawiąc się w liczenie słów trenujemy umiejętność selekcji wiadomości, a podczas czytania tekstu z poprzestawianymi literami trenujemy umiejętność przewidywania słów podczas czytania.


Sporo tego prawda? Jak widzicie każda zaprezentowana tutaj gra jest dobrze przemyślana i ma konkretne zadanie do spełnienia. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że podczas takiej "zabawy" sporo się uczymy. W tym przypadku nie tylko czytać szybciej, ale również czytać tekst ze zrozumieniem :)


Bardzo ciekawym doświadczeniem była dla mnie gra "Podczytaj sąsiada", gdzie tekst do przeczytania był nie tylko odwrócony "do góry nogami", ale również strasznie się trząsł. Takie czytanie to nie lada wyzwanie, wierzcie mi.


Polecam również sprawdzić swoje umiejętności za pomocą Testu szybkości oraz Testu zrozumienia. Na te dwie gry trzeba przeznaczyć nieco więcej czasu, bo jest tu całkiem sporo czytania, ale warto się tak sprawdzić. W ten sposób możecie także kontrolować czy robicie postępy korzystając z programu Szybkie czytanie 1 i 2 :)


Ogólnie obie te gry mi się podobają choć zdaję sobie sprawę, że tylko amatorzy czytania po nie sięgną. Nie ma tu wesołych łamigłówek czy gier logicznych. W zasadzie każde z ćwiczeń polega na czytaniu, ale z drugiej strony, przecież właśnie o to chodzi. Ja połknęłam bakcyla. I mam ambicję powiększyć choć trochę swoje umiejętności. Nie chcę czytać "średnio szybko" tylko "bardzo szybko". A może "nadzwyczajnie szybko"? Hm... ale byłoby fajnie :)

Podsumowując:
ZALETY:
- szybka i łatwa instalacja,
- łatwa, intuicyjna obsługa,

- gra bez płyty w stacji dysków,
- niewielkie wymagania sprzętowe,
- przyjemna grafika,
- duże urozmaicenie w ćwiczeniach,
- szereg ustawień dostosowujących program do własnych potrzeb,
- 10 stopni trudności oraz poziom nauki i poziom użytkownika,
- nieograniczona ilość użytkowników,
- możliwość ustawienia indywidualnego poziomu trudności ćwiczeń oraz szeregu innych opcji,
- tryb nauki, w którym program sam analizuje nasze postępy i dostosowuje nam poziom trudności gier,
- test szybkości czytania (część 2),
- test rozumienia przeczytanego tekstu (część 2), 
- cena, 

WADY:
Nie wiem czy to wada, bo w sumie takie jest założenie tego programu, ale jest tu baaaardzo dużo czytania - trzeba to lubić :) 
Cena: 29,90 zł (za każdy program) Dostępne: >>TUTAJ<<

Przypominam o pakietach programów edukacyjnych przygotowanych specjalnie dla szkół i przedszkoli. Warto się nimi zainteresować :)
  Pakiety Akademia Umysłu JUNIOR EDU oraz Akademia Umysłu Uczeń EDU zawierają całe bogactwo gotowych materiałów, m.in.: multimedialne gry edukacyjne, scenariusze zajęć oraz nagrody dla uczniów. Stanowi doskonałą propozycję i źródło inspiracji dla nauczycieli i osób odpowiedzialnych za organizowanie zajęć dla dzieci zarówno w szkole, jak na zajęciach pozalekcyjnych. Podczas zajęć uczniowie ćwiczą pamięć i koncentrację, a przy tym świetnie się bawią.
Zapraszam Was na:
www.akademia-umyslu.edu.pl
oraz na YT :)
Akademia Umysłu JUNIOR EDU
http://www.youtube.com/watch?v=Nhifv7mLxwg
Akademia Umysłu Uczeń EDU
http://www.youtube.com/watch?v=u-CBWI3b2AQ  


4 komentarze:

 1. Ja dość szybko czytam, więc raczej nie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc,, mnie też się tak wydawało. Ale po zabawie z tym programem okazało się, że wcale nie czytam tak szybko jak myślałam. Można czytać znacznie szybciej :)

   Usuń
 2. super tylko nie na mojego maca...:((

  OdpowiedzUsuń

UWAGA!!!
Komentarz nic nie kosztuje :P Skusisz się?? :)