5 zasad, żeby zdjęcia wyglądały lepiej

Czas wreszcie zacząć ten nasz mini kursik fotografii. Tak naprawdę miałyśmy nie lada kłopot od czego zacząć. Jest tyle ciekawych tematów, które można by tu poruszyć. Kadrowanie, ustawienia, światło itp. My jednak zaczniemy od podstawowych rzeczy, które pewnie części z Was wydadzą się wręcz banalne. Niestety zerkając do sieci zdajemy sobie sprawę, że nie dla wszystkich jest to takie oczywiste i stąd nasza pierwsza lekcja.

Co zrobić, by nasze zdjęcie wyglądały lepiej, mimo iż nasze umiejętności pozostawiają jeszcze wiele do życzenia? Nic wielkiego. Wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad. I na pewno kolejne nasze zdjęcia będą znacznie lepsze od poprzednich.

A oto i one:


1. Precz z bałaganem! - robiąc zdjęcia starajmy się unikać miejsc, gdzie w tle jest mnóstwo różnych drobiazgów. No chyba, że są one jakoś związane z tematyka zdjęcia. Jeśli nie, usuńmy je, zróbmy zdjęcie z innej perspektywy, lub przesuńmy nasz obiekt, który chcemy uwiecznić. Takie pstrokate tło odciąga naszą uwagę od osoby zaprezentowanej na zdjęciu, a przecież to ona jest tu najważniejsza. 

To samo miejsce, ale z innej strony wygląda zupełnie inaczej.

Kilka schodków wyżej i obyło się bez zamiatania ;)

2. Patrz na tło! - Wiadomo, że w lustrzankach możemy zadbać o to, żeby nasz główny obiekt fotografii był wyraźny, natomiast tło było rozmyte. Aparaty kompaktowe już nie mają tej zalety i musimy się bardziej nagimnastykować. Zresztą, niekiedy zależy nam, by jednak tło było wyraźne. Na przykład, gdy robimy zdjęcie, by uwiecznić kogoś w jakimś ładnym plenerze lub z godnym zapamiętania zabytkiem. Zatem biorąc pod uwagę to, że nasz model ma być równie wyraźny co otoczenia pamiętajmy by osobę fotografowaną ładnie wkomponować w tło. Patrzmy co postać na zdjęciu ma za sobą. By po fakcie nie okazało się, że przyprawiliśmy komuś rogi w postaci wystających słupów lub drzew itp. 

Jeden krok w lewo i od razu lepiej

Kilka sekund wcześniej Nikodem nie miał drzewka na głowie ;)

3. Koniec z amputacją! - Nie zawsze chcemy, by na zdjęciu była cała postać. Czasem zależy nam, by nasz model zajmował tylko część zdjęcia. Pamiętajmy jednak, by zdjęcie odpowiednio wykadrować. Nigdy nie ucinamy modelowi rąk i nóg w zgięciach kończyn (czyli w kolanach lub łokciach). Na tak wykadrowanym zdjęciu postać wygląda jakby miała amputowana dana kończynę. Nasze zdjęcie powinno kończyć się tuż nad lub nieco pod zgięciem. To wygląda znacznie lepiej :)

Ciasne kadry są fajne, pod warunkiem, że obejmują cała postać

Jeśli obcinamy to zdecydowanie!

4. Uciekaj przed własnym cieniem! - Pamiętaj, że gdy fotografujesz stojąc tyłem do światła siłą rzeczy Twój cień musi poniewierać się gdzieś przed Tobą. Jeśli więc nie chcesz uwiecznić go wraz ze swoim modelem na zdjęciu zrób kilka kroków do tyłu :)

Jeden cień Nikodemowi zdecydowanie wystarczy

5. Nie rób "pijanych" zdjęć! - Pamiętaj, że drzewa tylko niekiedy przyjmują dziwna postać. Zazwyczaj jednak pną się równo do góry. Natomiast linia horyzontu tylko na południu Polski potrafi nieco płatać nam figle. W innych przypadkach jest poziomo. Robiąc więc zdjęcie zwróć uwagę na to, czy na zdjęciu też tak jest. Pochylony horyzont sprawi, że osoby oglądające Twoje zdjęcia nabawią się choroby morskiej. Jeśli jednak zdarzy Ci się strzelić taką właśnie fotkę, pamiętaj o graficznym SOS na Twoim komputerze. Większość programów do obróbki posiada opcję prostowania pochylonych zdjęć. Skorzystaj z niej :)

Na 1 zdjęciu mamy wrażenie, że Ala zaraz zsunie się na Nikodema :)

To by chyba było na tyle. Żeby zrobić dobre zdjęcie z pewnością trzeba zwrócić uwagę na znacznie więcej szczegółów. To tylko niewielka garstka tego, do czego same doszłyśmy metodą prób i błędów. Czyli spis naszych spostrzeżeń jako amatorek fotografii. Pewnie profesjonalista wymieniłby tych elementów znacznie więcej. My poprzestaniemy na tych pięciu, według nas najważniejszych.

A w następnej lekcji: Jak fotografować dziecko?


7 komentarzy:

 1. Ciekawe uwagi, na pewno się przydadzą w praktyce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja kompletnie się nie znam na fotografii dlatego to Adam robi zdjęcia :) Bardzo fajne porady :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe i przydatne informacje :-) Brawa dla Was za ten wpis :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się, ale w punkcie z "obcinaniem kończyn" to niestety ale przy malutkim dziecku, gdzie lata sie z aparatem zeby uchwycić dobry i nierozmazany kadr to jest to czasami ciężka sztuka

  OdpowiedzUsuń
 5. Super super super przeczytałam od deski do deski i czekam na lekcję nr 2 :)

  OdpowiedzUsuń

UWAGA!!!
Komentarz nic nie kosztuje :P Skusisz się?? :)