Muzeum Motoryzacji i Techniki

Jeżeli będziecie kiedyś z dzieckiem lub dziećmi w okolicach Warszawy, a dokładnie w jej zachodnich rejonach (Pruszków), to znajduje się tam mała miejscowość do której warto zajrzeć. Atrakcja ta zainteresuje chyba najbardziej chłopców (nie tylko tych małych), ale i dla dziewczynek znajdzie się tam kilka ciekawych eksponatów.
Miejscowość ta nazywa się Otrębusy i znajduje się tam Muzeum Motoryzacji.
Jest to prywatne muzeum w którym możemy podziwiać kilkadziesiąt samochodów z lat 20, 30 i powojennych. Niektóre z tych aut są sprawne i często są wypożyczane do ślubów lub do filmów historycznych albo biorą udział w innych inscenizacjach.
Są tu nie tylko samochody ówczesnych notabli i słynnych w tamtych czasach ludzi.
Muzeum to może pochwalić się jeszcze innymi eksponatami do których należą stare motocykle, rowery, wózki dziecięce sprzed II wojny światowej, stare odbiorniki radiowe i telewizory, oraz inne akcesoria.

My przyjechaliśmy na miejsce w godzinach przedpołudniowych w piękny słoneczny dzień. Zaraz przed wejściem do muzeum stoi na poboczu wojskowy samochód który służył do przewozu osób, a już przy samej bramie głównej prezentują się autobusy szkolne takie jakie widzimy często w amerykańskich filmach familijnych. Alicja była zachwycona tymi autobusami. Obok nich stał też kolorowy samochód który był cały z drewna i wyglądał jak ciężka lokomotywa.
Przy wejściu oprócz biletów można kupić też pamiątki i inne ciekawostki, my skorzystaliśmy w tamtym czasie z dużego kalendarza ściennego z reprodukcjami starych samochodów, które jeździły kiedyś po polskich drogach. Alicji bardzo spodobała się też zabawa w zainscenizowanych ruinach  przy których stały machiny z walk podczas II wojny światowej.

Jest też w zasobach wyżej wymienionej placówce prawdziwy czołg, samochód GMC taki jaki był w filmie ,,Powrót do przeszłości’’, różowy Cadillac z lat 60-tych, oraz samochód który obsługiwał pierwszą wizytę papieża Jana Pawła II (dodam od siebie: zbudowany na bazie ciężarówki Star) i wiele, wiele innych ciekawostek…

Alicja tą wycieczką była zachwycona, cały czas gdzieś się zatrzymywała i podziwiała dany przedmiot. Zainteresował ją też zbiór małych samochodzików (poczciwych ,,resoraków’’) które były rozstawione w kilku gablotach. Przy niektórych samochodach i eksponatach można było zrobić pamiątkową fotkę.

Muzeum Motoryzacji mieści się przy ul Warszawskiej 21 w Otrębusach niedaleko Pruszkowa, a dokładne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum.

Moim zdaniem część zgromadzonych tu eksponatów z działu motoryzacyjnego i część związana z urządzeniami technicznymi codziennego użytku, jest słabo wyeksponowana, bo auta, oraz przedmioty są stłoczone w niektórych miejscach niczym śledzie w puszce i czasami trudno jest wydobyć w tym ,,natłoku obrazów’’ piękno bijące z danego pojazdu i innych urządzeń codziennego użytku…2 komentarze:

  1. Super! Aż żałuję, że nie mamy samochodu, żeby wybrać się na taką wycieczkę :( Do Warszawy dojechalibyśmy pociągiem, ale co dalej? :(

    OdpowiedzUsuń
  2. o na pewno sie wybierzemy jak będzie ciepło :)

    OdpowiedzUsuń

UWAGA!!!
Komentarz nic nie kosztuje :P Skusisz się?? :)