Wojny dorosłych - historie dzieci

U nas w domu nigdy nie brakuje książek. Alicja na szczęście wdała się w mamusię i tatusia, bo czyta za każdym razem, gdy tylko nie ma nic innego do roboty. Nie muszę jej specjalnie do tego namawiać. Moim jedynym zadaniem w tym temacie to dbanie o to, by jej biblioteczka obfitowała w ciekawe tytuły. Tak by nie brakowało jej książek, po które z przyjemnością chwyci. 


A trzeba przyznać, że sporo książek ją interesuje. Lubi kryminały, komedie, książki podróżnicze. A ostatnio pokochała także literaturę faktu. 


Wydawnictwo Literatura od dawna już posiada w swojej ofercie pewną bardzo ciekawą serię. Nosi ona nazwę
"WOJNY DOROSŁYCH - HISTORIE DZIECI"
a w jej skład wchodzą lektury opowiadające o wojennych czasach opisanych z punktu widzenia dziecka. Większość z nich to wspomnienia ludzi, którym udało się przeżyć II wojnę światową i opowiadają nam swoje życie. Ale nie tylko. W kolekcji tej znajdziemy także kilka bardziej współczesnych tytułów. Jak na przykład opowiadanie o Ukraińskim uchodźcy czy też historię Malali, pakistańskiej dziewczynki, która już jako dziecko postanowiła walczyć o prawa kobiet.


Seria ta liczy już ponad 10 tytułów, a kolejne są już w przygotowaniu. W naszym domu książeczek tych jest dokładnie 10. A oto i one :)


Kolekcjonuję te lektury już od dawna. Jednak przez bardzo długi czas byłam przekonana, że moja Alicja jest jeszcze za mała by czytać o tych wszystkich smutnych wydarzeniach. Co prawda autorzy tych opowiadań przedstawili wszystkie te wydarzenia w bardzo spokojny i ciepły sposób. Opisali każdą historię w taki sposób, że nawet 7 letni maluch mogłoby się z nimi zapoznać. Ja jednak wciąż miałam wrażenie, że to jeszcze za wcześnie. Chciałam uchronić moje dziecko przed tym strasznym światem, nie chciałam, by moja córka znała tą ciemną stronę życia. Teraz jednak wiem, że to był błąd. Że nie było potrzeby rozkładać nad nią tego ochronnego parasola, bo Ala jest już na tyle dojrzała, by zrozumieć co dzieje się wokół niej. A te lektury pomogły jej jedynie wyobrazić sobie jak to było naprawdę. Postawić się w sytuacji tych osób i lepiej zrozumieć to co przeżyły.

Każda z tych książek jest pięknie wydana. Ma sztywną okładkę i dobrej jakości papier. Nie brakuje w nich także ciekawych ilustracji, które z pewnością przyciągną uwagę każdego młodego czytelnika. No i ta treść. Piękne, niekiedy smutne lub wesołe, trzymające w napięciu bądź wzruszające - historie ludzi, którym nie dane było przejść przez życie leniwie i beztrosko. Wydarzenia, które miały miejsce w realnym świecie. Oraz postacie, które mogły nam to wszystko opowiedzieć. To wszystko znajdziemy w tych krótkich opowiadaniach. To właśnie o nich są tek książki. A my dzięki nim możemy poznać ich życie i jednocześnie dowiedzieć się jak to jest żyć w ciągłym strachu. Jak rodzą się prawdziwi bohaterowie.

Seria Wojny dorosłych - historie dzieci - jest niesamowita. Każda z tych książek jest bardzo wartościową, piękną opowieścią, którą warto podsunąć dziecku. Ja jestem zachwycona i mam nadzieję, że nasza kolekcja będzie stale rosnąć. 


Zapomniałam jeszcze dodać, że na końcu każdej z książek jest kilka słów o głównym bohaterze tej historii. Możemy zatem jeszcze lepiej poznać te wszystkie postacie i dowiedzieć się o nich jeszcze więcej. Ba, są tu także zdjęcia, dzięki którym możemy je także zobaczyć! :)


Seria Wojny dorosłych - historie dzieci

Zaprezentowane przeze mnie książki, to:

"Czy wojna jest dla dziewczyn?" - Paweł Beręsewicz
"Która to Malala?" - Renata Piątkowska
"Teraz tu jest nasz dom" - Barbara Gawryluk
"Zaklęcie na "w" " - Michał Rusinek
"Wszystkie moje mamy" - Renata Piątkowska
"Syberyjskie przygody Chmurki" - Dorota Combrzyńska-Nogala
"Asiunia" - Joanna Papuzińska
"Mój tato szczęściarz" - Joanna Papuzińska
"Krasnale i olbrzymy" - Joanna Papuzińska
"Jest taka historia, opowieść o Januszu Korczaku" - Beata Ostrowicka

POLECAM!

2 komentarze:

UWAGA!!!
Komentarz nic nie kosztuje :P Skusisz się?? :)