Bajki w Polskim Języku MigowymRodzicu, pomyśl chwile z czym kojarzy Ci się bajka?
Czy nie ze smokami, królewnami, tajemniczymi stworami, czarodziejami?

A teraz zastanów się jak na Twoje dotychczasowe życie wpłynąłby fakt, gdybyś w dzieciństwie nie potrafił zrozumieć swoich ulubionych bajek? Wiedziałbyś, że  w tajemniczej krainie, za górami, za lasami na wielkim wzgórzu mieszka księżniczka. Dalej zrozumiałbyś tylko część bajki, część pewnie byś się domyślił. Ale co z reszta? Zasmakowałbyś, ale nie mógłbyś się nią do końca rozkoszować? 

W takiej sytuacji są głuche dzieci. 

Bajki, które czytają, czy oglądają są dla nich niezrozumiałe, 
a dla wielu z nich pisane są w obcym języku. 
Dla dzieci głuchych język polski jest  obcym językiem- tak jak dla nas angielski, niemiecki, czy francuski. 
Ich pierwszym językiem jest Polski Język Migowy  (w szczególności dzieci głuche mające głuchych rodziców).

Rodzic tak naprawdę do końca nigdy nie zrozumie, co czuje dziecko - ono inaczej myśli i odczuwa. My wraz z dorastaniem chcąc, nie chcąc zatracamy w sobie iskrę dziecka, ponieważ do tego zmusza  nas społeczeństwo. Maluch, gdy ma problem często słyszy: „będzie dobrze”, „mamusia też kiedyś miała taki problem...”. Taki komunikat przez dziecko jest odbierany jako pocieszanie, troska o jego dobro i jako bezwarunkowa miłość. Nieco inaczej dziecko odczuwa, gdy to właśnie bohater bajki ma taki sam problem jak ono - jest on mu bliższy, bo przecież jest w podobnym wieku i ma zbliżone zainteresowania. Nasza pociecha identyfikuje się  z bohaterem, który jest do niego jak najbardziej podobny. Ale zastanów się: jak ma się utożsamiać głuche dziecko z bohaterem, który przede wszystkim nie mówi w jego języku? Jak ono ma go zrozumieć? Jak ma się razem z nim bawić, smucić i wyruszać w tajemniczą przygodę? 

 
Dlatego też istnieje potrzeba stworzenia dla takich dzieci bajek w ich języku (Polskim Języku Migowym). I ja chcę właśnie taką bajkę stworzyć, w formie książki oraz animacji, która byłaby do niej dołączona. Chcę, aby te dzieci nie musiały za każdym razem skupiać się na czytaniu, oglądaniu czegoś czego nie rozumieją i muszą się domyślać. Bajki mają sprawiać przyjemność, więc proszę pomóżcie mi. Wystarczy, że klikniecie na poniższy link i oddacie głos – a być może dostane fundusze na  opracowanie, wydanie i podarowanie takiej bajki placówkom, w których uczą się i bawią małe głuche szkraby ;)

http://stypendiumzwyboru.absolvent.pl/uczestnicy/ksiazka-dla-dzieci-w-jezyku-migowym-899


 
  Głosowanie trawa do 1 lipca,  
więc nie zostało dużo czasu !!!
Z góry bardzo dziękuję za każdy oddany głos na mój projekt.
Żaneta Bartoszek


Kochani!!!

Przyłączcie się do tej akcji. 
To tak niewiele, a możemy naprawdę dużo zdziałać :)

4 komentarze:

 1. MOŻNA GŁOSOWAĆ JESZCZE TYLKO DZISIAJ DO 23.59 !

  OdpowiedzUsuń
 2. UDAŁO SIĘ WYGRAĆ I STWORZYĆ KSIĄŻKĘ- WIĘCEJ INFORMACJI:
  https://www.facebook.com/KsiazkaDlaDzieciWJezykuMigowym?ref=hl

  OdpowiedzUsuń
 3. UDAŁO SIĘ WYGRAĆ I STWORZYĆ KSIĄŻKĘ- WIĘCEJ INFORMACJI:
  https://www.facebook.com/KsiazkaDlaDzieciWJezykuMigowym?ref=hl

  OdpowiedzUsuń
 4. Dopiero teraz trafiłam na tą stronę.świetna inicjatywa! Jako osoba niedosłysząca jestem za tym,aby zadbać o rozwój naszych najmłodszych Głuchych!;)
  pozdrawiam,
  A.

  OdpowiedzUsuń

UWAGA!!!
Komentarz nic nie kosztuje :P Skusisz się?? :)